ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի անդամ Միքայել Մելքումյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ հայ-ղազախական միջխորհրդարանական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, ինչում նշանակալի դերակատարում ունեն պատգամավորական բարեկամական խմբերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական եւ տնտեսական կապերին, հեռահաղորդակցության զարգացմանը, եւ հատկապես, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության մեծացման հնարավորություններին եւ ուղիներին վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է հայ-ղազախական բիզնես-համաժողովների կազմակերպումը: Զրուցակիցների գնահատմամբ՝ երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման հարցում առանձնակի կարեւորություն ունի լոգիստիկ խնդիրների լուծումը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությանը եւ կարեւորել փոխշահավետ աշխատանքը:
Անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին: Դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը փաստել է, որ իր երկիրն այս հարցում ունի հավասարակշիռ ու կառուցողական դիրքորոշում եւ սատարում է խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Вице-спикер НС М.Мелкумян принял посла Казахстана в Армении
13 февраля    вице-спикер НС, член группы дружбы Армения – Казахстан   М.Мелкумян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан Т.Уразаева. На встрече присутствовала также председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян.
Приветствуя посла, М.Мелкумян с удовлетворением констатировал, что в плодотворном развитии армяно-казахских межпарламентских отношений весомую роль играют депутатские группы дружбы.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся межпарламентских и экономических связей, развития коммуникаций и, особенно, возможностей и путей роста товарооборота между РА и Казахстаном. Обоюдно подчеркнута важность организации армяно-казахских бизнес-форумов. По мнению собеседников, в развитии торгово-экономических связей двух стран особо важно решение логистических задач.
Стороны обратились также к сотрудничеству и взаимовыгодной работе на международных парламентских площадках.
Затронуто урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта. Посол Уразаев отметил, что его страна в данном вопросе придерживается сбалансированного и конструктивного подхода и содействует процессу мирного урегулирования проблемы.